Od roku 1992 prispieva k deklarovaniu významu vody Svetový deň vody, ktorý v Rio de Janeiro na konferencii o životnom prostredí vyhlásila Organizácia spojených národov. Od roku 1993 členské štáty OSN každoročne 22. marca prostredníctvom konkrétnych aktivít propagujú tému, bezprostredne súvisiacu s vodou, s cieľom upozorňovať na stav vôd vo svete, aktuálne i dlhodobé problémy súvisiace s vodou a potrebu spolupráce pri jej ochrane. Rok 2013 vyhlásila OSN za „ Medzinárodný rok vodnej spolupráce “.
Nárast populácie, priemyselný rast, nové zdroje znečistenia, prírodné katastrofy a zvýšený dopyt po zdravotne bezpečnej pitnej vode navzájom úzko súvisia. Všetky sektory, verejný i súkromný, by mali preto prijať primerané opatrenia, aby sa zabránilo znečisteniu vody. Aj keď z globálneho hľadiska sú zdroje pitnej vody považované za nevyčerpateľné prírodné zdroje, ktoré sa v procese obehu vody neustále dopĺňajú a obnovujú, môže pri ich využívaní dochádzať k ich znehodnocovaniu, ktoré zabráni ich ďalšiemu využitiu. Cieľom je preto zapojiť do procesu ochrany vôd všetky zainteresované strany od jednotlivcov, miestnych komunít, mimovládnych a občianskych spoločností, až po medzinárodné organizácie.
V súčasnosti Svetová zdravotnícka organizácia presadzuje prístup k zabezpečeniu kvalitnej pitnej vody, založený na metóde hodnotenia rizík v celom vodárenskom systéme, t.j. od zberného územia zdroja vody až po konečného spotrebiteľa. Dôraz je kladený predovšetkým na predchádzanie znečistenia o ochranu vodných zdrojov a menej náročnú dezinfekciu so znížením koncentračnej úrovne jej vedľajších produktov. Do pozornosti sa dostáva i sledovanie prítomnosti nových látok, napr. rezíduí liekov, čo je v súčasnosti predmetom štúdií.
Verejnosť by mala mať garantované právo a vytvorené potrebné nástroje a podmienky na získanie informácií o dostupnosti, distribúcii, cene vody a predovšetkým o jej kvalite. Nezabúdajme na skutočnosť, že pri zabezpečení dobrého zdravotného stavu človeka hrá zdravotne bezpečná pitná voda veľmi dôležitú úlohu. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že voda môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia predovšetkým prítomnosťou patogénnych mikroorganizmov. Vodnou cestou sa šíri nákaza brušného týfusu a salmonelóz, bakteriálna dyzentéria, vírusová hepatitída typu A, enterovirózy, parazitárne a iné prenosné ochorenia. Nebezpečná je i kontaminácia pitnej vody toxickými látkami ( kyanidy, arzén, kadmium, ortuť ), ktoré môžu vyvolať akútne či chronické poškodenie organizmu. Aj zmenený obsah niektorých bežne sa vyskytujúcich látok vo vode, ako sú dusičnany, dusitany, fluoridy, môže vyvolať ochorenie a spôsobiť poškodenie organizmu ( dusičnanová alimentárna methemoglobinémia dojčiat, fluoróza ).
22. marec je aj tohto roku príležitosťou pre orgány verejného zdravotníctva zvýšiť povedomie verejnosti v oblasti pitnej vody a pripomenúť jej význam pre zdravie človeka.
V Rožňave dňa 18.03.2013
Ing. Jana Hricková
vedúca oddelenia HŽPaZ