Žiaci druhých ročníkov sa zúčastnili divadelného predstavenia žiakov ZUŠ v Rožňave.
Novinky
Druháci na predstavení ZUŠ
Slávik Slovenska 2016 - výsledky
Slávik Slovenska 2016 - výsledková listina
Blahoželáme víťazom, ktorí nás budú reprezentovať v okresnom kole.
STRATY A NÁLEZY
POZOR!!
Dnes 27.4.2016 sa vo vonkajších priestoroch našej školy našiel telocvičný úbor. Majiteľ si ho môže vyzdvihnúť na sekretariáte školy.
Na bicykli bezpečne
Dňa 26.4.2016 sme sa zúčastnili okresnej súťaže "NA BICYKLI BEZPEČNE". S prehľadom sme obhájili minuloročné prvenstvo a postupujeme na kraj. Držíme palce.
1. miesto - V. Székelyová, Z. Dobošová, L. Ujházi, K. Tömöl
2. miesto - N. Sappanošová, S. Žebíková, L. Benko, F. Chochol
Blahoželáme!
Európsky imunizačný týždeň (24.4.2016 - 30.4.2016)
Európsky imunizačný týždeň 24. 4. 2016 – 30. 4. 2016
Slovenská republika sa v roku 2016 rovnako ako po iné roky podieľa na aktivitách Európskeho imunizačného týždňa (EIW). Kampaň EIW vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia (SZO), Regionálny úrad pre Európu a je zameraná na zdôraznenie významu očkovania.
Cieľom kampane je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o dôležitosti očkovania ako jednej najjednoduchšej, bezpečnej a efektívnej formy prevencie prenosných ochorení.
Kampaň sa zameriava na opatrenia, ktoré je potrebné prijať v európskych krajinách, aby bola zabezpečená primeraná ochrana pred výskytom a šírením osýpok a rubeoly v európskom regióne. Vďaka svojim silným očkovacím programom je 53 členských štátov Európske únie bližšie k dosiahnutiu cieľa eliminácie osýpok a rubeoly ako kedykoľvek predtým. Urobil sa obrovský pokrok k dosiahnutiu tohto cieľa, je však potrebné zvýšiť edukáciu verejnosti aj zdravotníckych pracovníkov a prijať opatrenia k vyplneniu medzier v imunizácii a zabrániť tak vznikom ďalších ohnísk.
Heslo EIW pre rok 2016 : „ Vyplňme medzeru v imunizácii“
Očkovanie je najvýznamnejším krokom preventívnej medicíny, ktorý zachránil od dôb jeho zavedenia milióny ľudských životov. Účinnosť očkovania vo svete i na Slovensku je jednoznačne dokázaná ústupom až vymiznutím ochorení, ktorým sa dá predísť práve očkovaním. V súčasnosti na Slovensku vďaka očkovaniu nevidíme napr. dieťa choré na záškrt, ktoré sa dusí, ochrnuté dieťa po prekonaní detskej obrny atď.. Mali by sme si však uvedomiť, že pri súčasnom pohybe obyvateľstva vo svete nie je vylúčené zavlečenie akejkoľvek choroby na naše územie. Nedostatočná zaočkovanosť znamená hrozbu znovu objavenia sa život ohrozujúcich infekčných ochorení. Preto je veľmi dôležité udržať dobrú kolektívnu odolnosť proti nákazám, proti ktorým máme očkovacie látky.
Pravidelné očkovanie detí, ktoré je na Slovensku bezplatné sa vykonáva v záujme zdravia dieťaťa v rámci špecifickej preventívnej starostlivosti. V záujme ochrany zdravia svojich detí, rodičia dieťaťa, ktoré má byť očkované, by mali na vyzvanie ošetrujúceho lekára umožniť výkon očkovania.
Prílohy:
Osýpky sú vážne infekčné ochorenie.pdf
6 cieľov Globálneho vakcinačného akčného plánu.doc
Európsky imunizačný týždeň.doc
Farebná planéta Zem
V rámci týždňa „ Farebná planéta Zem „ na našej škole prebiehali rôzne podujatia, sme sa aj my v ŠKD s 1.C a 1.E venovali tejto téme a vyrábali sme krásne výrobky veď pozrite sa sami, ako sa nám darilo ...
Športová príprava
Aktualizovali sme modul Športová príprava
Krajské kolo vo volejbale
Žiaci našej školy sa vo štvrtok 21.4.2016 zúčastnili krajského kola vo volejbale v Strážskom. V nabitej konkurencii obsadili pekné 5. miesto. Ďakujeme!
DEŇ ZEME s CVČ
Dňa 22.4.2016 sa žiaci 1.E a 2.B zúčastnili akcie „DEŇ ZEME“ na nádvorí radnice a Námestí baníkov. Centrum voľného času nás privítalo účastníckym listom a peknými pútavými akciami ako prvá pomoc, kŕmenie diviakov, triedenia odpadu alebo tvorivé dielne... Ďakujeme!
Deň Zeme v 3.B
Tento tyždeň sme všetci oslavovali "Deň Zeme". Robili sme rôzne aktivity a dozvedeli sme sa plno zaujímavých vecí.
Ako žiaci 1.E triedy vyrábali včielky.
S príchodom jari začínajú okolo nás bzukotať i včielky. Stačí vám iba farebný papier, nožnice, lepidlo, šikovné ruky a máte takéto pekné včielky.
ZBER PAPIERA!!!
POZOR!!!
Od 25. apríla do 13. mája bude na našej škole prebiehať zber papiera. Očakávame od každého žiaka aktívnu účasť. Zber budeme preberať a vážiť pri kotolni každý pracovný deň v čase od 7:00 do 8:00 hod.
Prosíme všetkých aby papier nosili zviazaný a aby jeden balík nevážil viac ako 10 kg.
Biologická exkurzia - Šomoška 2016
Na Deň Zeme sme si vyrazili do prírody, obdivovať krásy Cerovej vrchoviny. Slnkom zaliaty náučný chodník Šomoška nám ukázal celú svoju krásu. Ocitli sme sa uprostred kamenného mora, videli sme čadičový vodopád a pekný deň sme zakončili oddychom na hradnom vrchu Šomoška. Nádherné výhľady na okolitú krajinu nás utvrdili v tom, že Slovensko je prekrásne.
Ochrana lesov pred požiarmi v roku 2016
Ochrana lesov pred a prírodného prostredia pred požiarmi
Príroda sa pomaly zobúdza zo zimného spánku, dni sa predlžujú a čoraz viac nás to ťahá do prírody načerpať energiu a zrelaxovať sa. V jarnom období začínajú aj prvé práce v záhradkách, na poliach a v okolí chát. Práve v jarnom období hasiči vykazujú najvyššiu požiarovosť v prírodnom prostredí. Väčšina požiarov súvisí s neopatrnosťou a nedbalosťou ľudí, resp. podceňovaním požiarneho nebezpečenstva pri vypaľovaní trávnatých porastov, kríkov a zakladaní ohňov v prírode. Požiare v prírodnom prostredí vznikajú najčastejšie nedbanlivým konaním ľudí a to používaním otvoreného ohňa pri opekačkách, fajčením v prírodnom prostredí, pálením nepotrebných predmetov, vypaľovaním suchých porastov, ale aj pri hrách detí so zápalkami.
Lesy sú našim najväčším prírodným bohatstvom, ktoré vďaka svojim funkciám a vlastnostiam výrazne prispievajú k ochrane životného prostredia. Sú prostredím pre život mnohých biologických a živočíšnych druhov ale aj prostredím pre relaxáciu a oddych návštevníkov lesa. Aby sme si uchránili tieto nenahraditeľné hodnoty je dôležité správať' sa v lese tak, aby sme nezapríčinili vznik a rozšírenie požiaru. Požiare v lesoch sa často začínajú nenápadne, horením pôdnej vrstvy zloženej zo suchých listov, konárov, suchých steblovín. postupným šírením plameňa. Keď začne horieť les, väčšinou je už neskoro. Navyše požiare v lesoch sa následkom vetra alebo vzdušných prúdov môžu preniesť aj na veľké vzdialenosti. Likvidácia lesných požiarov je veľmi náročná, pretože si vyžaduje zásah veľkého počtu hasičov a techniky v problematickom prírodnom teréne. Škody, ktoré spôsobil požiar v lese sú často nenapraviteľné a prípadné obnovenie funkcií lesa trvá i niekoľko desaťročí.
Aby ste sa vedeli seba, svojich blízkych a prírodu chrániť je dôležité poznať niekoľko pravidiel:
- V lesnom prostredí je zakázané manipulovať s otvoreným ohňom a zakladať ohne mimo označených ohnísk. Ohniská sú miesta ohradené nehorľavými materiálmi, napríklad kameňmi, ktoré sú často označené.
- Pri zakladaní ohňa je dôležité zohľadniť aj poveternostné podmienky. Vietor môže oheň nebezpečne a rýchlo rozšíriť mimo ohnisko. A preto majte na pamäti, že horľavé materiály ako napr. suchý porast, tráva, suché lístie, konáre musia byť z okolia ohniska odstránené.
- Pri každom zakladaní ohňa je dôležité mať v blízkosti ohniska vodu, alebo zeminu na prípadné uhasenie ohňa.
- Nikdy neodchádzajte preč od ohniska, v ktorom ešte horí alebo len tlie oheň. Aj žeravá pahreba môže byť pri vhodných poveternostných podmienkach iniciátorom požiaru.
- Každé nežiadúce horenie bez dozoru, prípadne ak spozorujete v lese dym ohláste dospelým alebo sami zavolajte hasičov na tel. číslo 112 alebo 150. Malý ohník sa môžete pokúsiť uhasiť sami vodou alebo vlhkou zeminou. Pritom nepreceňujte svoje
sily a schopnosti, pretože požiar v prírodnom prostredí je veľmi nebezpečný a šíri sa veľmi rýchlo. Ak je už oheň veľký nesnažte sa ho sami uhasiť, ale utekajte čo najďalej od neho do bezpečných miest, tam kde nepozorujete dym.
Porušovanie týchto pravidiel a zapríčinenie požiaru v prírodnom prostredí môže byť pokutované. Nezabudnite ani na to, že oheň bol už často príčinou ťažkých zranení a popálenín, ktoré sú veľmi bolestivé s dlhou dobou liečenia . So zásadami bezpečného správania sa v lese oboznámte aj svojich rodičov, kamarátov a známych, aby lesy mohli ešte dlho slúžiť nám všetkým a prinášať nám radosť.
ŠKD 3.A
Prvý herbár kvitnúcich jarných rastlín v ŠKD 3.A.
ENVIRO aj v 2.C
Žiaci 2.C triedy si v rámci TÝŽDŇA ZEME pútavou prezentáciou priblížili tému kolobehu vody.
Blahoželáme!
Dňa 14.4.2016 sa v ZUŠ v Rožňave konala výtvarná súťaž "UKÁŽ SVOJ TALENT". Aj naše deti sa jej zúčastnili a ukázali, že talent skutočne majú! Srdečne gratulujeme Anne Sofii Görgeyovej za 1. miesto v II. kategórii a Jakubovi Čmelíkovi za 2. miesto v I. kategórii.
1. A v knižnici
15. apríla sme v rámci krúžku Tvorivé čítanie a ŠKD strávili opäť krásne popoludnie v našej mestskej knižnici. Okrem výmeny kníh, sme si z tých najkrajších vybraných kníh aj spolu nahlas niečo prečítali - veď už poznáme skoro všetky písmená a veľmi chceme, aby z nás boli skvelí čitatelia. A veru išlo nám to celkom fajn, za čo nás pochválila aj teta z knižnice. Už sa tešíme na ďalšiu návštevu...
FAREBNÁ PLANÉTA ZEM.
Už od roku 1970 sa po celom svete pripomína 22. apríla Deň Zeme. Tento deň je venovaný našej jedinečnej planéte a všetkým jej darom, bez ktorých by nebol možný život. Všetky jej poklady sú vyčerpateľné, preto je dôležité, aby si aj tí najmenší uvedomili dôležitosť vody, vzduchu, pôdy, rastlín, živočíchov...
My sme sa rozhodli „modrej planéte“ venovať celý tento týždeň. Pre nás však Zem nie je len modrá. Naša planéta hýri rôznymi farbami, a tak sme sa aj my z úcty k nej rozhodli obliekať do jej „šiat“. Nezabudli sme ani na Slnko, pretože bez neho by život na Zemi nebol možný. Týždeň sme začali bielou farbou, ktorá predstavuje vzduch. Pokračujeme v utorok modrou, ktorá nám pripomína vodu. Streda sa bude niesť v znamení Slnka a jeho žltej farby. Veľkú časť planéty tvorí aj pevnina, zelené lesy a lúky, ktoré si pripomenieme vo štvrtok zeleným oblečením a na piatok si dáme hnedú a čiernu farbu, ktorá symbolizuje pôdu.
Každá trieda vytvorí svoj triedny projekt na tému „Farebná planéta Zem“.
Aby to bolo zaujímavejšie, budú sa pri tejto príležitosti konať aj rôzne sprievodné akcie – exkurzia na Šomošku, jarné upratovanie v okolí školy, vychádzky do okolia školy...
Ak nás budete celý týždeň sledovať, dozviete sa určite viac.
Foto z akcie
2.B v knižnici
Dňa 18. apríla 2016 žiaci II.B triedy navštívili Okresnú knižnicu v Rožňave. Čakalo ich milé prekvapenie - rozprávky Andersena. Milé, pútavé, zaujímavé a poučné. S veľkou radosťou sa žiaci zapájali do kvízu, debaty i čítania. Veľmi pekne ďakujeme!